After a unique festival season, we want to thank all our hard working committee members, volunteers and donors who make this all possible.

We put all this hard work into our festival to celebrate the wonderful talent in Southeastern Manitoba.  We believe this gives the performers opportunities to better themselves at their craft, and perhaps to be a performer, teacher or adjudicator someday.

We, at SEMF, applaud the hard work each of our performers puts into practicing, learning, and performing. Our community is richer for it.

 

junior piano: monday, march 2

MORNING:
PK 2151 Piano Solo, Baroque Composers, Grade/Level 3 (P)  
First place – Tanya Gauthier  
Second place – Joana Schmidt  

PK 2201 Piano Solo, Baroque Composers, Grade/Level 4 (P)  
First place – Celina Janzen Hirsekorn  
Second place – Rachel Reimer 

PK 2154 Piano Solo, 20th/21st Century Composers, Grade/Level 3 (P)
First place – Shayna Harnett  
Second place – Oliver Hildebrandt 

AFTERNOON:
K 2173 Piano Solo, Own Choice, Grade/Level 3
First place – Oliver Hildebrandt 
Second place – Eileen Block

K 2223 Piano Solo, Own Choice, Grade/Level 4 
First place – Joel Harnett
Second place – Maximilian Nosowez 

PK 2153 Piano Solo, Romantic Composers, Grade/Level 3 (P)
First place – Elias Helm 
Second place – Deidre Penner

PK 2203 Piano Solo, Romantic Composers, Grade/Level 4 (P) 
First place – David Pushkar
Second place – Aaron Thiessen 

EVENING:
PK 2204 Piano Solo, 20th/21st Century Composers, Grade/Level 4 (P)
First place – Sonya Doerksen  
Second place – Anemone Toews  

junior piano: tuesday, march 3

MORNING:
PK 2155 Piano Solo, Sonata, Grade/Level 3 (P)
First place – Jadyn Plett
Second place – Trezure Wapash

PK 2205 Piano Solo, Sonata, Grade/Level 4 (P)
First place – Celina Janzen Hirsekorn
Second place – Anemone Toews

K 2171 Piano Solo, Study/Etude, Grade/Level 3
First place – Ryan Cerezo
Second place – Joshua Schulz 

K 2221 Piano Solo, Study/Etude, Grade/Level 4
First place – Jenna Klok
Second place – Brynn Maynard

PK 2202 Piano Solo, Classical Composers, Grade/Level 4 (P)
First place – Kezia Schmidt

AFTERNOON:
PK-C 2156 Piano Solo, Canadian Composers, Grade/Level 3 (P)
First place – Joana Schmidt
Second place – Bella Bergen

PK-C 2206 Piano Solo, Canadian Composers, Grade/Level 4 (P)
First place – Celina Janzen Hirsekorn
Second place – Jasmine Peloquin

K SEMF 44 Piano Solo, Jazz, Grade/Level 4
First place – Nikita Georgijevic
Second place – Brynn Maynard 

EVENING:
K 2172 Piano Solo, Popular, Grade/Level 3
First place – Shayna Harnett

K 2222 Piano Solo, Popular, Grade/Level 4
First place – Sonya Doerksen
Second place – Tristan Friesen

K 2703  Piano Duet, Own Choice, Grades/Levels 3-4
First place – Grace Rempel & Sophia Barkman
Second Place – Nadine Fast & Sorayah Fast

 

Medal (Piano Duet, Trio and Ensemble – Grades 3 & 4) – Nadine Fast & Sorayah Fast

SMMTA Trophy (Piano Duet, Trio and Ensemble – Grades 3 & 4) – Grace Rempel & Sophia Barkman

 

junior piano: awards night, wednesday, march 4

MEDALS:

Medal (Piano Solo – Grade 3) – Joana Schmidt
Medal (Piano Solo – Grade 4) – Joel Harnett

 

SCHOLARSHIPS:

$75 SMMTA Scholarship (Piano Solo – Grade 3 & 4) – Sonya Doerksen

 

TROPHIES:

Iris Dirks Memorial Trophy (Piano Solo – Grade 3) – Shayna Harnett
Brian Kliewer Family Memorial Trophy (Piano Solo – Grade 4) – Celina Janzen Hirsekorn

 

PROVINCIAL RECOMMENDATIONS:

Preliminary Piano – Celina Janzen Hirsekorn
Preliminary Piano – Shayna Harnett
Preliminary Piano Alternate – Sonya Doerksen

Preliminary Multi-Discipline Canadian Composers – Joana Schmidt
Preliminary Multi-Discipline Canadian Composers Alternate – Celina Janzen Hirsekorn